Informējam, ka portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē.

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}
   

 

Kāds ir tavs HbA1c?

Dace Upīte

Latvijas Endokrinologu asociācija un Latvijas Diabēta apvienība uzskata, ka HbA1c pārbaude cukura diabēta pacientiem jāiekļauj obligātajā valsts apmaksājamo izmeklējumu sarakstā.

Ir radušās jaunas iespējas ne tikai ārstēt diabētu ar kvalitatīviem medikamentiem, bet arī pārbaudīt, vai ārstēšana ir pietiekama un mērķis – normāls cukura līmenis asinīs – ir sasniegts.
Līdzīgi kā vairumam cilvēku jūsu cukura līmenis asinīs ar katru minūti paaugstinās vai pazeminās. Cik augsts tas ir pašlaik? Nav iespējams nepārtraukti, ik stundu to kontrolēt. Kā pārliecināties, vai tas visu laiku ir tieši tāds, kādu jūs to gribētu? Jums palīdzēs HbA1c tests.
Iedomājieties, ka cukura kontrole asinīs ir kā metienu skaits hokejā. Dažreiz Sandis Ozoliņš iemet ripu vārtos, bet citreiz met tiem garām. Aprēķinot, cik vidēji rezultatīvs viņš ir katrā spēlē, cilvēki uzzina, cik labs spēlētājs viņš ir. Līdzīgi arī HbA1c testa rezultāts parāda, kāds vidēji bijis cukura līmenis asinīs, un dod iespēju notiek, kā ārstēt.
HbA1c testā nosaka, cik daudz cukura asinīs saistījies ar sarkanajiem asinsķermenīšiem – eritrocītiem. Jo augstāks ir cukura līmenis asinīs, jo vairāk cukura (glikozes) piesaistījies jeb pielipis pie hemoglobīna eritrocītos. Eritrocīta dzīves ilgums asinīs ir trīs četri mēneši. Tāpēc pēc HbA1c (glikohemoglobīna, glikozilētā hemoglobīna) testa var spriest par vidējo cukura daudzumu asinīs tieši pēdējo trīs četru mēnešu laikā. To izsaka procentos – kāda daļa hemoglobīna saistījusies ar glikozi. Arī veselam cilvēkam (bez diabēta) nedaudz hemoglobīna ir saistīts ar cukuru asinīs. Veselam cilvēkam tas ir līdz 6%.
Pētījumos atklāta cieša sakarība starp vidējo cukura daudzumu asinīs un diabēta komplikāciju attīstību. Tāpēc tagad pēc šā testa izvērtē, vai diabēts ir pietiekami ārstēts un kontrolēts, vai jūs tiekat ar to galā. Ja jūsu rādītājs ir tuvu normai, ziniet, ka viss ir kārtībā. Ja jūsu rādītājs ir augstāks par 6%, tas nozīmē, ka cukura līmenis asinīs bijis paaugstināts un, iespējams, vajadzētu rīkoties, lai to normalizētu. Tomēr svarīgi zināt, ka HbA1c mazāks par 7% ir pietiekams, lai aizkavētu diabēta vēlīno sarežģījumu attīstību. Pētījumos ir noskaidrots, ka, samazinot HbA1c tikai par 1%, ievērojami samazinās komplikāciju attīstība. Ir tiešām svarīgi zināt savu HbA1c un sekot tam!
Izmantojot HbA1c testu, dzīve ar diabētu kļūst drošāka un saprotamāka, jo tas parāda, kā tiekat galā ar diabētu, un ļauj sekot savai veselībai.
Pirmo reizi šo izmeklējumu parasti veic tad, kad cukura diabētu diagnosticē. Pēc tam visiem pacientiem to jānosaka trīs četras reizes gadā neatkarīgi no tā, kā diabētu ārstē – ar diētu, tabletēm vai insulīnu.
Noskaidrota arī sakarība starp HbA1c un aptuveno cukura daudzumu asinīs – tādu, kādu to esam pieraduši redzēt laboratoriju analīzēs vai glikometra rādījumos (mmol/l) un tāpēc labāk saprotam.
Līdz šim maz pazīstamais HbA1c tests var daudz pastāstīt.
HbA1c tests regulāri jānosaka katram pacientam ar diabētu. Pārrunājiet ar savu ārstu, kur jūs to varat izdarīt.

Follow veselslv on Twitter

 



 

 

Citi piedāvājumi