Informējam, ka portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē.

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}
   

 

Dakter, vai es drīkstu kļūt māte?

Indra Štelmane

 
Sievietes dzīvē gaidīta grūtniecība un bērniņa nākšana pasaulē ir brīnišķīgi notikumi. Diemžēl sievietēm ar cukura diabētu daudzus gadus grūtniecība bija saistīta ar ievērojamu risku pasliktināt savu veselību un nepārvaramām grūtībām grūtniecību turpināt spontānu abortu, priekšlaicīgu dzemdību, cukura diabēta dekompensācijas un citu komplikāciju dēļ. Apdraudēta bija arī bērna veselība, jo viņam varēja būt tādi nopietni veselības traucējumi kā iedzimti orgānu bojājumi (visbiežāk sirds starpsienas defekti, centrālās nervu sistēmas anomālijas, skeleta attīstības traucējumi un citi) un dažādas jaundzimušo komplikācijas (piemēram, respiratora distresa sindroms, jaundzimušā hipoglikēmija).
Šo iemeslu dēļ sievietēm ar cukura diabētu grūtniecību ne tikai neieteica, bet bieži pat aizliedza. Tāpēc sievietes nereti grūtniecību slēpa un ieradās pie ārsta novēloti, vai tās ar ātro palīdzību nogādāja slimnīcā kritiskā stāvoklī. Taču pēdējo divdesmit gadu atklājumi cukura diabēta jomā, tā ārstēšanas un kontroles iespēju uzlabošana tagad dod iespēju arī sievietēm ar diabētu droši plānot grūtniecību, neriskējot nedz ar savas veselības pasliktināšanos, nedz ar bērna veselību.Kas traucē normālu grūtniecības norisi?Tā ir topošās māmiņas cukura diabēta metabolā kontrole. Laba cukura diabēta metabolā kontrole (to precizē pēc glikozilētā hemoglobīna HbA1c daudzuma asinīs) pirms grūtniecības iestāšanās un visu grūtniecības laiku, cukura diabēta vēlīno komplikāciju precizēšana un stabilizēšana pirms grūtniecības, rūpīga un regulāra topošās māmiņas novērošana visu grūtniecības laiku - tas ir pamats, lai grūtniecība noritētu sekmīgi, piedzimtu vesels un skaists bērns, nepasliktinātos jaunās māmiņas veselība.
Ļoti svarīga ir laba diabēta metabolā kontrole pirmajās grūtniecības nedēļās, jo šajā laikā veidojas augļa orgānu sistēmu aizmetņi un traucējumi var būt par iemeslu iedzimtām kaitēm. Tieši paaugstinātais un nekontrolētais cukura daudzums asinīs nelabvēlīgi ietekmē augļa attīstību. Nereti gadās, ka sieviete šajā laikā vēl pat nenojauš par grūtniecību. Tāpēc grūtniecības plānošana, lai grūtniecības iestāšanās laikā arī cukura diabēta kontrole būtu laba, ir galvenais priekšnoteikums. Arī Latvijā pēdējos gados cukura diabēta ārstēšanas un kontroles iespējas ir ievērojami uzlabotas. Valsts atvēl līdzekļus ne tikai kvalitatīvu insulīna preparātu, bet jau trešo gadu arī paškontroles līdzekļu - stripu cukura kontrolei asinīs un urīnā, glukometru (aparāti, ar kuru palīdzību no stripa nolasa rezultātu - cukura daudzumu asinīs) - iegādei. Tos bez maksas izsniedz cilvēkiem ar diabētu, kuri vēlas un prot cukura diabētu kontrolēt. Darbojas diabēta apmācības un aprūpes kabineti Rīgā, vairākos Latvijas rajonu centros, diabēta aprūpes un apmācības nodaļa ārstniecības centrā Rīgas Jūrmala. No 1996. gada ārstniecības centra Rīgas Jūrmala diabēta aprūpes un apmācības nodaļas kolektīvs, sākumā Zviedrijas Diabēta asociācijas atbalstīts un iedrošināts, sadarbojoties ar P. Stradiņa klīnikas akušieriem, sāka risināt ar grūtniecību saistītus jautājumus cukura diabēta slimniecēm Latvijā. Kaut gan dzimstības rādītāji valstī ir ļoti zemi, 1997. un 1998. gadā diabēta apmācības un aprūpes nodaļā Rīgas Jūrmala konsultējās vairāk nekā 26 sievietes ar cukura diabētu par ar grūtniecību saistītiem jautājumiem. Ap 20 no viņām jau kļuvušas par laimīgām māmiņām.
Tomēr, satiekoties ar cukura diabēta slimniekiem dažādos pasākumos, it īpaši rajonos, visbiežāk uzdotie jautājumi vēl liecina par neziņu un šaubām. Uz dažiem no tiem es gribu atbildēt šajā rakstā.
Vai manam bērnam arī būs cukura diabēts?
Ja jums ir 1. tipa diabēts, varbūtība ir neliela. Ar cukura diabētu nepiedzimst, ar to saslimst. Nav zināmi gadījumi, kad jaundzimušam būtu cukura diabēts. Varbūtība, ka jūsu bērns dzīves laikā saslims ar cukura diabētu, ir gandrīz tāda pati, kā sievietei bez diabēta.
Vai manam bērnam nebūs iedzimti attīstības traucējumi?
Ja grūtniecību plāno un pirms grūtniecības iestāšanās uzlabo cukura diabēta ārstēšanu, un ar paškontroles un uztura plānošanas palīdzību sasniedz labu diabēta metabolo kontroli (t.i. cukura svārstības asinīs ir tuvu normālām), kā arī diabētu labi kontrolē visu grūtniecības laiku, varbūtība ir tāda pati, kā sievietei bez diabēta.
Vai grūtniecības laikā diabētu kontrolēt būs grūtāk?
Ievērojot intensificētu insulīna ievadīšanu, uztura plānošanu un regulāru paškontroli, saglabāt labu diabēta kontroli nebūs grūti.
Katru dienu būs nepieciešama cukura kontrole asinīs vairākas reizes dienā, biežāk būs jāapmeklē ārsts, lai sekotu gan diabēta kontrolei, gan grūtniecības gaitai un augļa attīstībai.
Vai dzemdības būs normālas?
Laba cukura diabēta kontrole grūtniecības laikā ļauj cerēt, ka dzemdības būs normālas. Palielināts risks nav ne mātei, ne bērnam. Tomēr var gadīties (piemēram, mātes veselības dēļ vai ja ir liels auglis, kas apgrūtinātu dzemdību norisi), ka būs nepieciešams ķeizargrieziens. Tāpēc dzemdību nodaļā vēlams iestāties dažas dienas pirms paredzamā dzemdību laika.
Vai varēšu bērniņu barot ar krūti?

Jā, gluži kā katra vesela jaunā māmiņa.
Kas notiks ar diabēta vēlīnām komplikācijām?
Grūtniecība cukura diabēta vēlīnās komplikācijas neizraisa. Laba cukura diabētā metabolā kontrole grūtniecības laikā parasti neizraisa arī jau esošo komplikāciju pasliktināšanos. Tomēr iesaku aptuveni trīs mēnešus pēc bērniņa nākšanas pasaulē pārbaudīt savu veselību. Protams, diabēta kontrolēšana - paškontrole, uztura plānošana - jāturpina arī pēc dzemdībām.

Follow veselslv on Twitter

 



 

 

Citi piedāvājumi