Citi raksti par šo tēmu
Enzīmi jeb fermenti kosmētikā
Patlaban popularitāti ir iemantojusi kosmētika, kuras sastāvā ir komponenti, kādus dabiskā veidā satur arī mūsu organisms. Un enzīmi šajā ziņā nav izņēmums!
Kosmētikā diezgan bieži sastopama sastāvdaļa ir koenzīms Q10 un papaīns –enzīmi, kas sniedz labvēlīgu efektu mūsu ādai. Kādu gan ir patiesā enzīmu loma kosmētikā?
Enzīmi ir lielmolekulu olbaltumvielas, kas eksistē visās dzīvajās šūnās. Tie sastāv no aminoskābju ķēdes un nodrošina dzīvībai svarīgos procesus. Enzīmi piedalās vielmaiņas un audu reģenerācijas procesos, aizsargā organismu no apkārtējās vides negatīvās iedarbības un palīdz ādai attīrīties no atmirušajām šūnām, kā arī izvades produktiem.
Cilvēkam paliekot vecākam, fermentu daudzums organismā samazinās. Tas notiek pārpūles, stresa, metabolisma procesu palēnināšanās rezultātā, arī nepareizs uzturs ietekmē fermentu samazināšanos. Kā tas izpaužas? Ādai sāk trūkt skābekļa, noārdās kolagēna un elastīna šķiedras, pasliktinās hidrolipīdais balanss, ādas aizsargslānis kļūst plānāks un āda priekšlaicīgi noveco.
Organisms enzīmus uzņem arī ar pārtiku. Enzīmiem bagātīgākie pārtikas produkti – papaija, ananāsi, avokado, sēklas un rieksti. Tiesa gan, enzīmu daudzums, ko organisms šādā veidā uzņem, ir niecīgs, un tas nav pietiekams, lai kompensētu zudušās rezerves.
Enzīmi kosmētikā
Lai kompensētu enzīmu trūkumu organismā, zinātnieki izgudrojuši formulas, kā tos iekļaut uztura bagātinātājos un kosmētiskajos produktos, pievienojot tiem gan augu, gan dzīvnieku izcelsmes komponentus.
Kosmētiskajos produktos visbiežāk enzīmi sastopami dažādos pīlingos un maskās dziļai sejas attīrīšanai. Tie ļoti viegli noārda olbaltumvielu saites starp atmirušajām sūnām, noloba tās, atbrīvo ādu no pigmentācijas un akne sekām, stimulē jaunu šūnu sintēzi, audu reģenerāciju, dermas atjaunošanos, likvidē baktērijas, kas izraisa iekaisumus un akne.
Enzīmu preparātu iedarbība ir saudzējošāka par skābes saturošajiem, tos var izmantot pat cilvēki ar jūtīgu ādu. Enzīmi, kas atrodas pīlingu un masku sastāvā, uz iepakojumiem tiek apzīmēti kā papaīns un bromelains.
Enzīmus satur arī kosmētika, kas paredzēta ādas aizsardzībai no saules staru iedarbības – tie pasargā adu no brīvo radikāļu iedarbības.
Fermenti, piemēram, koenzīms Q10, sorbaīns, amilāze, lipāze, proteīnkenāze, ir aktīvas anti-age līdzekļu sastāvdaļas. Tie cīnās ar novecošanās pazīmju parādīšanos, stimulē šūnu vielmaiņu, aizsargā pret UV starojumu, palielina ādas tonusu, pasargā no atūdeņošanās, noguruma, izlīdzina grumbas un samazina poras.
Tā kā daudzi enzīmi ir daudzfunkcionāli, tie ir atrodami krēmos, kas paredzēti cīņai ar pigmentāciju (balinošā sastāvdaļa sorbaīns), bet papaīns un bromelains ietilpst krēmu sastāvos, kas domāti akne apkarošanai, arī depilācijas krēmu un pretstriju krēmu sastāvos tiek iekļauti enzīmi.
Enzīmi ietilpst profesionālo pīlingu sastāvos. Visbiežāk kosmētiskajos enzīmu pīlingos ir jaukts sastāvs – tie satur arī augļskābes un retinolu, taču mazākos daudzumos.
Fermentus izmanto arī striju ārstēšanai – tos ievada injekciju veidā problemātiskajos ādas rajonos. Pēc šādas procedūras strijas zaudē savu spilgto nokrāsu un ādas virsma izlīdzinās.
Jūtīgas ādas īpašnieces ar sajūsmu novērtējušasenzīmu epilāciju. Procedūras laikā enzīmus saturošu gēlu uzklāj uz epilējamās zonas, šī vieta tiek ietīta termobandāžā un pakļauta infrasarkanajam starojumam, pateicoties kuram fermenti tiek vēl vairāk aktivizēti un iekļūst mata folikulā. Procedūras turpinājumā tiek veikta vaska epilācija. Pilns enzīmu epilācijas kurss sastāv no 3-8 procedūrām, bet pēc tā procedūru nepieciešams atkārtot reizi mēnesī vai divos – atkarībā no mata struktūras.
Speciālisti apgalvo, ka līdzekļus dziļai ādas tīrīšanai un piņņu profilaksei var izmantot arī gados jaunas meitenes. Enzīmu pīlingus iesaka veikt 1 reiz divās nedēļas sausai ādai, 1 reiz nedēļā normālai ādai, bet taukainas ādas īpašniecēm enzīmu pīlingu ieteicams veikt 2 reizies nedēļā.
Kosmētiku, kas aizsargā no UV staru iedarbības ir jālieto pastāvīgi, bet krēmus un serumus ādas atjaunošanai jālieto kursu veidā. Nepārtraukti lietojot šādus enzīmus saturošus līdzekļus ādā esošie dabīgie fermenti sāks „slinkot” un ievērojami var pazemināt savu aktivitāti.
Turpiniet lasīt portālā intensa.pro - https://intensa.pro/raksts/enzimi-jeb-fermenti-kosmetika/